Elstartolt rögtön két epizóddal a Hunyadi című 10 részes történelmi sorozat így most várhatóan sorra jelennek majd meg a különböző vélemények illetve visszajelzések az első epizódokról. Ami az enyémet illeti: történelemből élő filmkedvelőként szakmai szempontokat is vizsgáltam, de elsősorban az élvezhetőséget és a szórakoztató-értéket néztem. Nos, igazából nem csalódtam: a Hunyadi egy látványos és igényesen elkészített sorozat lett, bár vannak kisebb - nagyobb problémák is vele.
A kép forrása: index.hu
A történelmi közeg nagyon fontos az egyes részek értelmezésénél: a XV. században vagyunk, amikor a középkori Magyar Királyságot két dolog jellemzi: a félelem a várható nagy török támadástól (mely bármikor megindulhat és az ország elözönlésével járhat) illetve a belső hatalmi harc a különböző magyar főnemesi pártok, táborok között. Pozitívum, hogy a Hunyadiban mindkét attitüd érzékelhető módon jelenik meg. Zsigmond király (Gálffi László) uralkodási idejében járunk, aki a nagy főnemesi családok támogatását vagy éppen egymással szembeni viszályát kihasználva próbál uralkodni, miközben az országot is meg szeretné védelmezni, de a Német-római császári trónt is meg akarja kapni.
A főmenesek sorában ott van a leggazdagabb magyar birtokos Ujlaki Miklós délvidéki bán (Medveczky Balázs), Cillei Ulrik a király sógora (Fekete Ernő), Szilágyi Mihály temesi főispán (Mátray László) és Brankovics György szerb fejedelem (Rade Serbedzija) aki bár léátszólag a magyar uralkodó szövetségese, valójában majd elárulja Zsigmondot és a törökhöz pártol. A négy nagyhatalmú főúr közé próbál felkapaszkodni a katonasorból kiemelkedő ifjú Hunyadi János is (Kádár L Gellért), aki eleinte nem tartozik a magyar főnemesek kiváltságos táborába, így hiába udvarol Barankovics Máriának (Törőcsik Franciska), a szerb fejedelem gyönyörű lányának.
Az első rész nyitójelenetében Hunyadi még kisfiú, aki szüleivel él együtt a Zsigmond királytól kapott vajdahunyad várban, mígnem a török meg nem támadja a várat, megölve szüleit. Később Hunyadi felcseperedik, termetes, erős és harcedzett férfivá válik, aki ugyancsak Zsigmond szolgálatába áll és a már említett főnemesek közé szeretne bekerülni, hogy elnyerje Brankovics Mária kezét. Ez azonban nem sikerül, mert a leányzót politikai okokból a szultán udvarába menesztik ágyasnak (ezzel vásárolva időleges békét Szerbia számára). Hunyadi azonban gyorsan talál magának másik hölgyet, mégpedig a főnemes Szilágyi Mihály testvérét, Szilágyi Erzsébetet (Rujder Vivien). Ezen a ponton úgy tűnik Hunyadi felemelkedése realitássá válhat: megmenti Zsigmond király életét Galambóc ostrománál és elnyeri a szép Szilágyi Erzsébet szerelmét is.
A kép forrása: esport1.hu
A Hunyadi első két epizódja egy történelemhűen összerakott munka, mely ugyan kicsit túl sokat foglalkozik Hunyadi nőügyeivel azért közben bemutatja például a XV. századi Magyar Királyság várait (Vajdahunyadvár, Buda, Galambóc, Nándorfehárvár) és aránylag minőségi CGI képekkel ábrázol történelmi épületeket, házakat, utca-panorámákat és csata-jeleneteket is. Sajnos a ruhák-kosztümök csak részben stimmelnek: érdekes módon a törököknél rendben vannak ezek a dolgok, de a magyar főurak esetében túl szegényesnek látszanak a korabeli ábrázolásokhoz képest. Egy XV. századi magyar főnemes, egy gróf egy dúsgazdag főúr nagyságrendekkel díszesebb öltözetet viselt, mint a filmben szinte koldusokként bemutatott karakterek, akiket alig-alig lehet megkülönböztetni a közrendűektől vagy parasztoktól. Hunyadira ez főleg igaz, akit végig hamarabb néznék egy falusi patkoló-kovácsnak mint nemes embernek.
A csaták kapcsán fogalmazódik meg a második kritikai észrevétel, mert ezen a téren is egyelőre nagyon gyengén teljesít a sorozat. Nem kapunk ugyanis igazi párharcokat és valódi látványvilágot (egyelőre), a küzdelmek gyengére sikerültek eddig. A sztori amellett túl sokat foglalkozik Hunyadi szerelmi életével és a szex-jelenetekkel, melyekel a script és a rendezés vélhetően a fiatalokat és női TV nézőket szerezné a képernyők előtt tartani. A kigyúrt Kádár L Gellért indokolatlan félmeztelenkedései a női nézőket, a csinos Törőcsik Franciska fedetlen keblei pedig a férfi rajongókat célozza, miközben ezek a jelenetek semmit nem tesznek hozzá a sztorihoz.
Pouitívum ugyanakkor, hogy a sorozat érezhetően rámegy a korszak nagy történelmi alakjainak bemutatására és arra, hogy megismerjük a háttérben folyó hatalmi harcokat (pl Cillei Ulrik és Ujlaki mesterkedéseit) melyek viszont valóban lényegesek voltak és alakítani is tudták a történelmi folyamatokat. Ami Kádár L Gellértet mint Hunyadit illeti: jónak tűnika a szerepre, bár a szakáll kevéssé stimmel, lévén, hogy kb minden létező ábrázolásan Hunyadi bajusszal szerepel. Ugyanakkor habitusa, robosztusan izmos alkata és szenvedélyes vadsága nagyjából stimmel. Öltözete nem, de erről már esett pár szó.
A kép forrása: startlap.hu
Hunyadi János történelmi különlegességét az adta, hogy a korban egyedül benne merült fel, hogy támadó és ne csak folyton védekező harcokat vívjon a törökökkel, illetve hogy valóban küzdjön és ne csak vagyonát gyarapítsa mint a kor más főnemesei (bár el kell ismerni: a birtok-halmozással is fogallakozott a nagy törökverő). De mégis csak vezetésre termett, markáns figura volt, akinek alig akadt párja a csatákban. Bár az egyik jelenetben felbukkan egy híres harcostársa Kemény Simon (vagy Komonyai Simon), akit a filmben László Zsolt alakít, a rendezés úgy állítja be kettejük jelenetét, mintha Kemény leckéztetné Hunyadit. A valóságban éppen ellenkezőleg lehetett: lévén, hogy Kemény szolgálta Hunyadit és nem fordítva.
De összességében a sorozat által megmutatott Hunyadi-karakter a ruhát, szakállt és a rengeteg szerelmi-jelenetet leszámítva nagyjából emlékeztet a valódi figurára, talán még azzal a különbséggel, hogy az igazi Hunyadi valamivel tekintély-parancsolóbb vezér lehetett, mint a Kádár L Gellért által elővezetett harcos, mivel a nemesek egyszerre tisztelték és követték évtizedeken keresztül (nagyjából 1430-tól haláláig, 1456-ig).
Ami engem illet: kíváncsian várom a folytatást és azt, hogy a későbbi nagy történelmi eseményeket, mint a hosszú hadjárat, várnai csata, második rigómezei csata és a nándorfehérvári diadal, hogyan jeleníti meg a sorozat és Robert Dornhelm rendező.